Wycieczka na Roztocze.

11.10.2023 Kategoria:

Trzynastego września 2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce autokarowej na Roztocze. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VIII, którzy wykazali się największym zaangażowaniem w działalność ekologiczną w roku szkolnym 2022/2023.

Pierwszym punktem wycieczki zrealizowanej z udziałem przewodnika było urokliwe miasto Szczebrzeszyn, w którym znajduje się słynny pomnik chrząszcza zlokalizowany w pobliżu ratusza. Następnie udaliśmy się do Zamościa - miasta zasługującego w pełni na miano architektoniczno-urbanistycznej  perły. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od zabytkowej renesansowej katedry na Starym Mieście wzniesionej pod koniec XVI w. Została ona  ufundowana przez założyciela miasta - kanclerza Jana Zamoyskiego. Kolejnym elementem wycieczki był spacer po zamojskim Starym Mieście, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1992 roku. Nasz pan przewodnik niezwykle interesująco przedstawił historię powstania słynnego ośrodka miejskiego na Roztoczu. Zobaczyliśmy piękny, zamojski ratusz, kamienice ormiańskie  a także słynną Akademię Zamojską oraz pozostałości tamtejszej twierdzy. Pobyt w Zamościu zakończył obowiązkowy punkt każdej wycieczki - zakup pamiątek, a także słynnych ręcznie robionych słodyczy-lizaków oraz smakowitych zamojskich krówek.

Wkrótce udaliśmy się do Zwierzyńca, pomaszerowaliśmy deptakiem i  zobaczyliśmy „Kościół na Wodzie”, popatrzyliśmy na zabudowania zabytkowego  Browaru, a następnie przemieściliśmy się ścieżką przyrodniczą do „Hodowli Konika Polskiego” we Floriance, gdzie podziwialiśmy piękne, dzikie koniki polskie.

Następnie udaliśmy się do Rezerwatu Przyrody „Szumy nad Tanwią” w miejscowości Susiec. Przespacerowaliśmy się ścieżką przyrodniczo-edukacyjną o długości trzech kilometrów podziwiając małe, malownicze wodospady nazywane „szumami”. Po przerwie na posiłek i  krótkim odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do Pustyni, którą osiągnęliśmy w godzinach wieczornych.

Podczas wycieczki członkowie szkolnego koła PTTK skorzystali z okazji zdobycia punktów do odznaki „Turysta przyrodnik”.

Opiekunami wycieczki były panie: Dorota Borcz, Lilianna Kucia, Lilianna Jaszcz oraz Magdalena Jodłowska.

Dorota Borcz

 

Galeria zdjęć

tlo1.jpg


Zapisano