Wycieczka w Pieniny

10.10.2022 Kategoria:

Pieniny to niewielkie, ale niezwykle malownicze pasmo górskie. Dziesiątego września 2022  r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce autokarowej do tego przepięknego regionu. Uczestniczyli w niej uczniowie klas IV-VIII, którzy wykazali się największym zaangażowaniem w działalności ekologicznej  w roku szkolnym 2021/2022.

Na początku wycieczki uczniowie wraz z panią przewodnik oraz opiekunami skorzystali z wyjazdu kolejką krzesełkową na Palenicę. Na szczycie zobaczyliśmy schronisko turystyczne, a także znajdującą się tam stację narciarską. Z Palenicy podziwialiśmy piękną panoramę Pienin oraz sąsiedniego Beskidu Sadeckiego. Następnie powędrowaliśmy szlakiem turystycznym na Szafranówkę - wzniesienie położone na granicy polsko-słowackiej. Stamtąd udaliśmy się na górną stację kolejki linowej, skąd zjechaliśmy do Szczawnicy. Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Jaworek, gdzie udaliśmy się do  rezerwatu przyrody „Wąwóz Homole”. Niesamowite wrażenie uczyniły na nas V-kształtne ściany wąwozu wraz z doliną potoku Kamionka, który omywa liczne głazy narzutowe i tworzy malownicze kaskady. Przerwa na posiłek miała miejsce na polanie w sąsiedztwie tajemniczych skał o nazwie „Kamienne Księgi”. Według miejscowych podań zapisano na nich podobno ludzkie losy, aż do końca świata. Tekst jest jednak zaszyfrowany i trudny do odczytania.

Ostatnim punktem wycieczki był  spacer po „Uzdrowisku Szczawnica”, położonym w malowniczej dolinie potoku Grajcarka. Nasza pani przewodnik niezwykle interesująco przedstawiła historię powstania tego słynnego uzdrowiska.  Odwiedziliśmy „Pijalnię Wód Mineralnych”, w której mogliśmy napić się leczniczych wód mineralnych m.in. Jana, Józefa, Józefiny, Wandy czy Magdaleny. Zobaczyliśmy budynki sanatoryjne, w których prowadzone jest leczenie  gości uzdrowiska, a także nieczynne już zabytkowe obiekty o tym samym przeznaczeniu. Na koniec zwiedzania uzdrowiska pani przewodnik przeprowadziła  krótki quiz sprawdzający wiedzę zdobytą przez uczniów. Uczniowie, którzy wykazali się dużą znajomością zagadnień geograficznych czy historycznych związanych ze zwiedzanym regionem otrzymali nagrody. Następnie udaliśmy się na  ciepły posiłek, a pobyt w Szczawnicy zakończył obowiązkowy punkt każdej wycieczki - zakup pamiątek. Podczas wycieczki członkowie szkolnego koła PTTK skorzystali z okazji zdobycia punktów do odznaki „Turysta przyrodnik”.

Zmęczeni po całym dniu pełnym wrażeń na świeżym powietrzu, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy w godzinach wieczornych do Pustyni.

Opiekunami wycieczki byli: pani Dorota Borcz, pani Dorota Ostafin, pani Lilianna Kucia, pan Roman Mazur, pan Krzysztof Stachowicz.

Dorota Borcz

Galeria zdjęć

tlo1.jpg


Zapisano